Özel Gebze Çok Amaçlı Diş Protez Laboratuvarı

 
Hizmetlerimiz
 
İmplant Üstü Çalışmaları
Metal Desteksiz Zirkon Zahn
Valplast Sistem (Esnek Protez)
Tek Taraflı Hassas Tutucu Protezler
Metal Destekli Kron Köprü Protezler
Hassas Tutucu Protezler
Sipariş Formu
 
Valplast Sistem (Esnek Protez)
 

Valplast® Sisteminin Avantajları : Valplast’ın yaklaşımı retansiyon ve destek gereksinimini basit tasarıma sahip elastik altyapılarla karşılamaktır.
Neden Valplast Elastik Parsiyeller : Estetik, Rahatlık, Dayanım, Kolaylık, İnvaziv değil, Tedavi süresi

 

Valplast

Metal

Combo

Metal kroşe

Hayır

Evet

Hayır

Dişlere verilen zarar

Hayır

Evet

Evet

Kullanım süresi garantisi

Evet

Hayır

Hayır

Ortalama tedavi süresi

2 saat

4 saat

5 saat

Tamir edilebilirlik

Evet

Evet

Evet

Hazırlanma süresi

2 saat

4 saat

5 saat

Görünürlük

Hayır

Evet

Hayır

Sistemin Kısa Tarihçesi : 1940’lardan sonra insanlar genel görüntüleri konusunda daha bilinçli olmaya başladılar. Estetik restorasyonlara olan talep arttı. Altın ve ebonit metallerinin tedariği güçleşti ve buna bağlı olarak fiyatları çok arttı. Arpad ve Tibor Nagy bu elastik metaryeller üzerinde başlattıkları deneme çalışmalarına 1940 yılında başladılar. Valplast firmasına Avrupa’ya ilk ihracatını 1953 yılında başladı ve hemen ardından ABD’de de satışına onay verildi. Şu anda dünyada 75 ülkede kullanımı vardır ve yaklaşık 2.5 milyon Valplast parsiyelleri kullanılmaktadır.
Parsiyel Tasarımda Hedef :
•Alt yapı tasarımında hedef: Parsiyeli muhafaza etmek, Parsiyeli desteklemek http://www.gebzedislaboratuvari.com.tr/images/resim.jpg
•Konvensiyonel HBP tasarımlarında amaç retansiyon ve destek gereksinimlerini dengelerken doğal dentisyon ve kemiğe verilen hasarı en aza indirmektir.
Rijit Parsiyellerin Limitleri : Metal yapılar kroşelerin görünmesine yol açar. Stabilitenin devamlılığı için, parsiyel rutin bakım ve modifikasyon gerektirir.

Elastik Parsiyel Teorisi :
Okluzal  rest yoktur ; Daha az diş mobilitesi ve çekim ihtiyacı, Diş preperasyonu gerekli değil,
Metal görüntüsü mevcut değil ; Kroşeler doku yüzeyinden destek alır, doğal dentisyondan değil, Metal kroşeli sistemlerden çok daha estetik,
Doku Bazlı uygulama ; Ağız ortamındaki her parça elastiktir, Valplast sisteminin elastik yapısı kret üzerinde oluşan kuvvetlerin eşit dağılımına olanak tanır, –Rigid materyalin yokluğu doğal olmayan kuvvetleri elimine etmektedir
Fonksiyonel Çözüm : Elastikiyet, stres-kırıcı olarak görev görür ve bu şekilde bireysel kaideler üzerinde oluşan kuvvetleri gevşetir, Dişsiz sahalarda dengeli kuvvet dağılımını sağlar, Doğal dişler üzerine etkiyen gereksiz stresleri elimine eder, Kaideler birbirinden bağımsız olarak süspansiyon görevi görür.
Vakalar ve Özel Valplast  Uygulamaları : Tüm teoriler eğer gerçekte pratikte uygulanabiliyorsa geçerlidir. Buradaki vaka örnekleri pratikte uygulanmış örnekleri tanımlamaktadır.

http://www.gebzedislaboratuvari.com.tr/images/dis1.jpg

http://www.gebzedislaboratuvari.com.tr/images/dis2.jpg

http://www.gebzedislaboratuvari.com.tr/images/dis3.jpg

 

Sağlıklı gingival görüntü ve renge dikkat edelim

Ölçü Aşaması : Uygun oturuş ve konforun sağlanması için iyi mukostatik ölçü alınması gerekmektedir. Aljinat tavsiye edilmektedir. Büzülmeyi kontrol edebilmek için ağır  elemetlerin uygun dağılımını sağlayabilmek amacıyla canister döndürülmelidir. Ölçü alındıktan hemen sonra model laboratuara göndermeden önce dökülmelidir. PVS yada benzeri materyaller sıkı oturuşa neden olmaktadır.

Premarket Notification (510k) : Valplast rezini FDA sınıf 2 medikal alet sınıfında olmasına rağmen 510k düzenlemesine sahip değildir. Ticari olarak 28 mayıs 1976’dan önce piyasada bulunan medikal aletler, FD&C’nin 510k medikal alet değerlendirmesinden muaf tutulmuştur. Valplast sistemi ticari olarak 1953’ten beri piyasada bulunduğundan “pre-amendment” olarak kabul edilir dolayısıyla düzenlenmiş 510k’ya sahip değildir.
Sigorta Kod Numaraları :
ADA’s CDT-2005 listesindeki elastik parsiyellerle ilgili kod no:
•D5225 – Maksiller parsiyel protez (elastik)
•D5226 – Mandibuler parsiyel protez (elastik)

Vakalar ve Özel Valplast Uygulamaları

http://www.gebzedislaboratuvari.com.tr/images/vaka1.jpg

http://www.gebzedislaboratuvari.com.tr/images/vaka1111.jpg

http://www.gebzedislaboratuvari.com.tr/images/vaka11.jpg

http://www.gebzedislaboratuvari.com.tr/images/vaka111.jpg

Tüber bölgesindeki sağlıklı mukozaya dikkat edelim :
•Hasta Valplast maksiller parsiyel sistemini Aralık 1985’de yaptırmıştır.
•Parsiyel en son 1986 Mart ayında düzeltilmiştir.
•Fotograf 1997 Mayıs ayında alınmıştır. 
 
 
  AnasayfaİletisimSite Haritası TR EN AR  
 
 
  Çok Amaçlı Özel Gebze Diş Protez Laboratuarı  © 2010